Rega Akademi Olarak Okuma ve Matematiğin Dilini Keşfediyoruz

 

Rega Akademi 2019 yılında İstanbul Üniversitesi Hasan Al Yücel Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Muhammet Baştuğ ve araştırma ekibi tarafından kuruldu.

Rega Akademi programları, uluslararası alanda etkililiği kanıtlanmış akıcı okuma, anlama ve matematik yaklaşımlarına dayalı olarak geliştirilmiştir.

Rega Akademi özellikle dil ve matematik arasındaki bağın gücünü dikkate almaktadır. Bu nedenle özel olarak geliştirilen program ve materyaller kullanarak çocukların matematik ve okuduğunu anlama güçlükleriyle baş etmesine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Biliyoruz ki her çocuk farklıdır. Bundan dolayı Rega Akademi, çocukların bireysel ilgi ve yeteneklerinin farkında olarak, onların motivasyonunu destekleyen programlar sunmaktadır.

Neden Rega Akademi?

Akıcı okuma ve okuduğunu anlama eğitim için temel beceridir. Bu becerisi eksik çocukların başta matematik olmak üzere diğer akademik alanlarda başarılı olması imkansızdır. Ayrıca akıcı okuyan ve okuduğunu anlayan çocuklar günlük yaşamlarında duygusal ve sosyal açıdan daha başarılı olacaktır.

Akıcı okuma ve okuduğunu anlama becerisi önemli olmasına rağmen ülkemizde okul çağındaki pek çok çocuk akıcı okuma ve anlama sorunu yaşamaktadır. Buna rağmen ülkemizde öğrencilerin akıcı okuma ve anlamasını geliştirecek sistematik programlar ve bu konudaki uygulamalar oldukça yetersizdir.

Okuma ve yazmayı öğrenmek zor bir iştir. Her çocuk aynı nitelikte öğrenemeyebilir. Hatta okuma yazma öğrenme süreci zaman zaman çocuklar için içinden çıkılmaz bir hal alır.  Böyle durumlarda çocuklara planlı ve doğru destek verilmezse okumaya karşı olumsuz duygular gelişir. Bu durum çocukların hem iyi bir okuyucu olmasını hem de diğer derslerde başarılı olmasını engeller. Bu amaçla öğrencilerin kişisel potansiyellerine ve ilgilerine uygun sistematik okuma, yazma ve anlama programları uygulanmalıdır.

Rega programları farklı potansiyel ve performans düzeyindeki öğrencilerin akıcı okumayı, yazmayı, okuduğunu anlamayı ve matematik becerilerini bütünleşik bir şekilde eğlenceli ortamda kazanmalarına yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır.

Rega Akademi olarak okuma ve matematiğin dilini keşfediyoruz...